10.01.2024

Diyanet Akademisi İlk Mezunlarını Verdi

Mesleki eğitimlerini tamamlayan 1. Dönem Aday Din Görevlileri için Dini İhtisas Merkezimizde, “1. Dönem Aday Din Görevlileri Mezuniyet Töreni” düzenlendi

Diyanet Akademi Başkanı Doç.Dr. Enver Osman Kaan’ın katılımıyla düzenlenen Programa; mezun olan aday din görevlilerinin ailelerinin yanı sıra çok sayıda kurum amiri de katıldı.

Programda konuşan Diyanet Akademisi Başkanı Kaan, “Diyanet Akademisi Başkanlığı 7383 nolu kanunu ile 24.03.2022 tarihinde 31788 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak kuruldu. Bu kapsamda 05.06.2023 tarihinde başlayan ve 8 ay devam eden Müezzin- Kayyım, İmam-Hatip, 4-6 Yaş Kur’an Kursu Öğreticisi, Hafız Kur’an Kursu Öğreticisi olan Aday Din Görevlileri’ne yönelik Mesleki Eğitim I.Dönem dersleri bugün itibariyle tamamlandığı için büyük bir gurur ve sevinç yaşadıklarını” dile getirdi.

Adayların bugün itibariyle görev yapmaya hazır olduğunu belirten Kaan, “ bu eğitimin sonunda edindikleri tecrübe ve deneyimi, ilmi ve irfanı yurdun dört bir yanına taşıyarak kendilerinden hizmet bekleyen cami cemaatlerine büyük bir özgüvenle ulaştıracaklarından emin olduğunu” dile getirerek aday din görevlilerine başarı dileğinde bulundu.

Programda konuşan İl Müftüsü Mehmet Sırrı Şık ise "Din görevlilerimizin cübbeleri bembeyaz. Bu beyazlığın ömrünüzün sonuna kadar devam etmesini diliyorum. Asla leke kabul etmez bir libasa sahipsiniz. Bu libasınız mesleki ruhunuzu da yansıtır. Tertemiz olarak giydiğiniz cübbelerinizin ve meslek ruhunuzun kirlenmemesi için hayatınızın sonuna kadar gayret gösterin. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan arkadaşlarımı tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

Van Abdulhakim Arvasi Dini İhtisas Merkez Müdürü Mehmet Fudayl Erkoç da “184 aday din görevlisinin bugün itibariyle eğitimlerini başarıyla tamamladıklarını” ifade ederek törene katılım sağlayan tüm misafirlere teşekkür etti.

Aday din görevlileri korosunun ilahi dinletisiyle devam eden tören ilk üçe giren adaylara plaket ve hediye takdimiyle sona erdi.