14.01.2016

Van Abdulhakim Arvasi Eğitim Merkezi Müdürlüğü Tanıtımı

Tarihçe:

14.07.1965 tarih ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değişik 214 ve 215. maddeleri “Hizmet İçi Eğitim” esasını getirmiş; 216-221. maddeleri de bu eğitim için, kurumların kendi ihtiyaçlarını gidermek üzere “Eğitim Merkezi” açabileceklerini hükme bağlamıştır. Bu bağlamda Eğitim Merkezimiz, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak 12.06.2002 tarihinde kurulmuştur.

Van Eğitim Merkezi Müdürlüğü Diyanet İşleri Başkanlığınca, 1986 yılında yatılı bölge Kur'an Kursu olarak hizmete başlamış bu işlevini 2000 yılına kadar sürdürmüştür.

2000-2002 yılları arasında öğrencisiz kalan binamız 2002-2003 yılları arasında il müftülüğü eğitim merkezi olarak hizmetine devam etmiştir.

Eğitim merkezi 2003 yılı Temmuz ayında 5894 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile "Diyanet İşleri Başkanlığı Van Eğitim Merkezi" olarak değiştirilmiştir.

2011 yılında Van'da meydana gelen depremde Eğitim Merkezimiz, ağır hasar gördü. Yıkım kararı verilen  eğitim merkezimizde 2011-2012 yılları arası eğitime ara verildi. Van ili Tuşba ilçesi Çitören Mahallesinde bulunan MEB Hizmet içi Eğitim Enstitüsü binası, 2012 yılında Diyanet İşleri Başkanlığına devredildi. ‘Diyanet İşleri Başkanlığı Van Abdulhakim Arvasi Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ ismi ile hizmete açılarak 6 Haziran 2013 tarihinde yeniden Eğitim-Öğretime başladı.

Amaç:

Eğitim Merkezleri, Başkanlık merkez teşkilatının ana hizmet birimlerinden olan Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı, taşra teşkilatı arasında yer alan, Başkanlığımız görevlilerinin hizmette etkinliğini ve verimliliğini artırmak; mesleki formasyonunu geliştirmek, başta Kur’an-ı Kerim olmak üzere tefsir, hadis, fıkıh gibi temel dini kaynaklara doğrudan başvurma yeteneğini elde etmelerini temin etmek, yeni görevlere intibaklarını sağlamak ve onları daha üst göreve hazırlamak amacıyla kurulmuştur.

01.07.2010 Tarihli 6002 Sayılı Kanunla 633 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş Ve Görevleri Hakkında Kanun’da önemli değişiklikler yapılmış, bu kanunla birlikte dini yüksek ihtisas dışındaki personel eğitimleri Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hizmet İçi Eğitim Ve Rehberlik Daire Başkanlığınca yürütülmeye başlanmıştır.

Halen hizmet içi eğitim faaliyetleri 11.09.2012 tarihli ve 93 sayılı Bakan onayı ile yürürlüğe giren yönetmeliğe göre sevk ve idare edilmektedir.

Eğitim Anlayışımız:

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın toplumu dini konularda aydınlatma misyonunu yerine getirebilme yeterliğine sahip olan,

Dini kaynaklardan elde ettiği birikimi günümüz toplumsal şartları çerçevesinde yorumlayabilen,

Dinî verilerle birlikte, bilimsel verileri de dikkate alarak kullanabilen,

Dinin kaynaklarına ilk elden ulaşabilen,

Tek taraflı değil, çift taraflı iletişimi benimsemiş,

Muhatabı olan bireyleri tanıyabilen,

İletişiminde sempatik davranın,

Problemlerde hazır çözümleri kullanmayıp, araştıran,

Hitap ettiği hedef kitleyi tek bir blok olarak görmeyip, farklılıklarını dikkate alan,

Halkla ilişkiler konusunda yeterli birikimi olan,

Ufku geniş, misyonu ve vizyonu olan,

İnsanları birleştiren ve kuşatıcı bir din hizmeti sunan,

Yaşam boyu öğrenmeyi alışkanlık haline getiren,

Araştıran, soran, sorgulayan,

 Din görevlileri yetiştirmektir.

Eğitim Faaliyetleri:

Eğitim Merkezimiz, 12.06.2002 tarihinde hizmete başlamış ve 2002-2016 tarihleri arasında 65 dönemde (Hazırlayıcı Eğitim, Hizmet İçi Eğitim ve Seminerler) teşkilatımızın çeşitli hizmet birimlerinde görev yapan yaklaşık 6000 personelimize hizmet vermiştir

Eğitim Merkezimizde; Tashih-i Huruf ve Aday Din Görevlilerini yetiştirilmelerine yönelik hizmet içi eğitim kursları verilmektedir.

Fiziki Özellikler:

Eğitim Merkezimiz; şehir merkezine 22 km mesafede olan Van’ın Tuşba ilçesine bağlı Çitören Mahallesi Sahilinde yer almakta olup,106 097 08 malana sahiptir.

Yatakhane ve Konaklama Bölümü: A ve B olmak üzere iki ayrı blokta yatakhanelerimiz mevcuttur. Yatakhanelerimizde 64 normal oda ve 13 süit oda ayrıca  5 adet Lojman mevcuttur. Odalarda büro tipi buzdolabı, çalışma masası, çekyat, ve saç kurutma makinesi bulunmaktadır. 

Eğitim Salonları:225 kişilik Konferans Solunu, Seminer Salonu, Rehberlik odaları,10 adet derslik,  Kütüphane ve Bilgisayar Odası bulunmaktadır.

Sosyal Alanlar:300 kişilik Yemekhane,200 kişilik Mescit, Dinlenme Salonu, iki Katlı Müstakil Kafeterya, Spor Salonu, Havuz, Sauna,Çim Futbol Sahası, Basketbol Sahası ve  Voleybol Sahası bulunmaktadır

Hizmet Alanları: Çamaşırhane Odası, Mutfak, Kantin, Berber Salonu, Kazan Dairesi, Kapalı Araç Garajı, Ambar Depoları, Teknik Servis Alanları ve Otopark  bulunmaktadır. 

Hizmet Araçları: Mülkiyeti Türkiye Diyanet Vakfına ait 1 adet otobüs (27-1) ile 1 adet minibüs olmak üzere iki adet araç mevcuttur.

Kadro Durumu: Eğitim Merkezimizde 05.10.2018 tarihi itibariyle 1 Müdür, 1 Şube Müdürü, 10 Eğitim Görevlisi (3’ü Yurt dışında)  1 Şef,  3 Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, 1 Memur, 1 Tekniker, 2 Şoför ,3 Hizmetli ve 24 Sürekli İşçi olmak üzere toplam 47 personelimiz bulunmaktadır.