27.02.2023

Çocuklara oyuncak dağıtımı

Diyanet Akademisi Dini İhtisas Merkezimizde misafir edilen deprem mağduru çocuklara yerel kurumlar tarafından oyuncak dağıtımı yapıldı.

06 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen iki büyük depremin ardından Van’a gelen birçok afetzede vatandaş, Diyanet Akademisi Van Abdulhakim Arvasi Dini İhtisas Merkezimizde misafir ediliyor.

Afetzede vatandaşlara manevi destek sağlamak ve depremin etkisini daha çabuk atlatabilmek ve manevi destek olmak amacıyla yerel kurumlar tarafından Dini İhtisas Merkezimize ziyaretler devam ediyor.

Bu kapsamda Tuşba Belediyesi Bahçe ve Parklar müdürlüğü personelleri merkezimizi ziyaret ederek çocuklar için oluşturulmuş sınıfı balonlarla süsledi. Ve bu sınıfı oyuncak sınıfına dönüştürerek çocuklara oyuncak dağıttı.

Merkezimizde aileleriyle beraber misafir edilen depremzede çocuklara, bu kapsamda ziyarette bulunan Tuşba İlçe Müftüsü Sabahattin Kesti, çocuklara oyuncak dağıttı. Kesti; merkezde depremzede ve çocuklarının psikolojilerinin rahatlaması açısından bir bütün olarak hizmet sunulduğunu belirterek, “Burada kalan depremzede çocukların eğitim öğretim ihtiyacı vardı. 4-6 yaş çocukların eğitimi çok önemlidir. Bunun için burada ilk etapta 4-6 yaş çocuklar için Kur’an kursu açıldı.” dedi.

Abdulhakim Arvasi Dini İhtisas Merkezi Müdürü Mehmet Fudayl Erkoç da, merkezde 210 depremzedenin misafir edildiğini ifade ederek, “Kamu kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmak suretiyle her türlü imkanlar seferber edilmiş durumda. Okul çağında olan çocukların kayıtları yapıldı. Ayrıca burada palyaço tiyatro gösterisi, ‘Hacivat Karagöz’ gibi birçok etkinlik yapıldı. Çocukların moral ve motivasyonu açısından bu etkinlikler son derece önemli. Bugün de bu sınıf, oyuncak sınıfına dönüştürüldü. Cenab-ı Hak milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın” şeklinde konuştu.